úterý 5. června 2012

Háčkované polštářky

... já vím, už jste je viděly. Ale líbí se mojí mamce a tak jsem jí je také uháčkovala.

Aby nebyly úplně stejné, u jednoho jsem převátila barvy...

... a trochu jinak jsem je obháčkovala.

     Protože jsou pro maminku, na základní polštářek jsem použila damašek. Vlastně nevím, proč se nad ním dnes trochu ušklíbáme jako nad něčím příšerně nemoderním. Když jsem z něj šila, naprosto jsem se do něj zamilovala. Je tak krásně jemný a příjemný. Nesrovnatelný s běžnými bavlněnými látkami, ze kterých šiju jindy. A tak možná vezmu ne milost damaškové povlečení z manželovy výbavy a příložitostně ho povléknu. Myslím, že v parném létě bude dotyk této jemné chladivé tkaniny moc příjemný.


      A tohle jsem si o damašku našla ve wikipedii: Damašek je obchodní označení pro jednobarevnou tkaninu se vzorováním různých tvarů a velikostí. Plochy vzorů jsou na okrajích hrubě odstupňovány a kontrastují světle nebo tmavě s hladkým podkladem. Kontrast vzniká tak, že se střídá osnovní a útková vazba, na povrchu jsou vidět vždy jen podélné osnovní nebo příčné útkové nitě. Tento druh tkaniny pochází pravděpodobně z Číny.

     Do Evropy se dostal přes Sýrii, kde došlo ve 12. století ke značnému rozkvětu jeho výroby, takže se začal nazývat podle syrského hlavního města. Původně se damašek vyráběl z hedvábných nebo lněných přízí, později se začaly používat také syntetické filamenty a především mercerovaná bavlna. Tkaniny jsou většinou jednobarevné, známá jsou však i vzorování s útkem odlišné barvy od osnovy.
Větší a složitější vzory se dají tkát jen s žakárovým ústrojím, damašek s kostkovaným nebo proužkovým vzorováním pochází většinou od (levnějších) listových strojů.

16 komentářů:

 1. Janičko jsou krásné i když jsme je už viděly:-)Michaela

  OdpovědětVymazat
 2. Jani, moc se ti povedly.
  Krásná práce a maminka určitě ocení.
  Měj se pěkně Věrka

  OdpovědětVymazat
 3. Jani i mě se líbí. Měc pohodový večer ... Věra

  OdpovědětVymazat
 4. Jsou nádherné -- tyhle kostičky prostě nikdy nezklamou :o) Sice z nich mám už přehoz ale myslím že do polštářku se také pustím....Martina

  OdpovědětVymazat
 5. Starorůžová s béžovou je kouzelná kombinace, lahodící oku. Moc pěkné!

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Jani, sú prenádhernéééééé a tie farby, úplne ma dostali.
  Emily

  OdpovědětVymazat
 7. Jani, maminka má určitě radost! A já děkuji, že jsem se z tvého příspěvku zas něco přiučila.
  Ivana

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj Jani, hned mě napadlo - to už jsem někde viděla. :-) Krásné jsou i tyhle další a co se týče damašku tak se mi hned vybaví babiččino povlečení a prázdniny u ní. Měj se hezky, Simona.

  OdpovědětVymazat
 9. Ahoj Jani
  Jsou moc hezké a budou dělat radost.Jsou slaďoučké barevností.

  OdpovědětVymazat
 10. Jani sú nádherné, môžem na nich oči nechať :) ... farebne zladené, krása
  J.

  OdpovědětVymazat
 11. Náááádherné!!!Krásná barvička!

  OdpovědětVymazat
 12. Jani, tedy to je parádní příspěvek - vidím nádherné polštářky a to čtení o damašku, ráda jsem se poučila. Mimochodem, já ho vzala na milost už před časem, je to přece jen léty prověřená kvalita.
  Moc zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
 13. to je bozska krasa, sikulkaaaaaaaaaaaaaa

  OdpovědětVymazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat